Każdy rodzic chce, by jego dziecko miało ładny, funkcjonalny, a przede wszystkim bezpieczny pokój. W jaki zatem sposób samodzielnie zatroszczyć się o bezpieczeństwo malucha w domu? Zadanie nie zawsze jest takie proste. Należy zadbać o każdy szczegół, aby dziecko mogło swobodnie korzystać z pomieszczenia. Przeglądając strony internetowe lub gazety, szukamy inspiracji jak dobrze urządzić dziecięcy pokój, aby przypominał kolorową krainę zabawy. Często wtedy zapomina się o bezpieczeństwie swojej pociechy. Jak zatem połączyć jedno z drugim?
Dbałość o wysoką jakość materiałów do wykończenia ścian i podłóg
Najlepiej zacząć od dużych powierzchni - ścian i podłogi. Farba musi posiadać informację, że jest antyalergiczna. Tapeta powinna dokładnie przylegać do ściany - odstające kawałki należy przykleić ponownie. Najlepiej, by farba lub tapeta, którą wybierzmy była zmywalna. Dzieci często spędzają czas na podłodze - raczkują lub bawią się. Dobrze więc byłoby utrzymać ją w czystości oraz wyłożyć na niej dywan, który byłby zabezpieczeniem przed ewentualnym upadkiem. Ważne również jest to, aby podłoga nie była śliska.
Bezpieczne okna i staranne wykończenie
Okna muszą posiadać specjalne blokady, które uniemożliwią ich otworzenie oraz wstawione powinny być wystarczająco wysoko, by dziecko nie mogło ich dosięgnąć. Lepiej nie ustawiać mebli blisko okien, ponieważ maluch mógłby się wdrapać na parapet. Unikajmy także stawiania na nich ciężkich rzeczy, które z łatwością mogłyby zlecieć. Kaloryfery najlepiej zasłonić, żeby dziecko się nie poparzyło ani nie skaleczyło o ich ostre krawędzie. Dobrym pomysłem będzie zabezpieczenie drzwi przed mocnym zatrzaśnięciem oraz przytrzaśnięciem rączki czy nóżki przez naszą pociechę. Lepiej zrezygnować z długich firanek i zasłon, po których dziecko mogłoby się wspinać, co może przyczynić się do urwania materiału lub karnisza.
Zabezpieczanie elektryki w pokoju dziecka
Kontakty należy solidnie przykręcić do ściany, a jeszcze lepiej zabezpieczyć je specjalnymi zaślepkami w taki sposób, by dziecko nie miało szans włożyć tam palców lub jakiegoś przedmiotu. Kable od urządzeń elektrycznych należy dokładnie schować w listwach ochronnych. Lepiej, żeby dziecko się nimi nie bawiło, ani nie wkładało ich do buzi. Sprzęty elektroniczne powinno się przechowywać daleko od pokoju dziecka - jeśli mamy potrzebę korzystania z nich, powinny stać wysoko poza zasięgiem wzroku malucha.
Bezpieczne meble do pokoju dziecka. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Meble do pokoju dziecka powinny być objęte odpowiednim atestem bezpieczeństwa. Warto sprawdzić, czy niema na nich ostrych pęknięć ani drzazg. Szuflady oraz drzwiczki od szafek najlepiej zabezpieczyć w taki sposób, żeby nasza pociecha nie mogła ich samodzielnie otworzyć. Z kolei na ostre kanty najlepiej założyć specjalne nakładki. Regały i komody warto przykręcić do ścian, zwłaszcza jeśli dziecku zdarza się sięgać samemu po książeczki lub zabawki. Łóżko dla dziecka powinno być umieszczone w bezpiecznym miejscu z dala od okien, grzejników, lamp czy mebli. Nie trzymajmy w nim puszystej pościeli ani wełnianych kocyków, które mogą rozpylać różne roztocza.
Dziecko musi w swoim królestwie posiadać kolekcję zabawek i książeczek. Należy zrezygnować z doniczkowych kwiatów, ponieważ niektóre mogą wydzielać szkodliwe substancje. Warto także pamiętać o rodzicielskiej ostrożności, a także czujnym oku, dlatego że wyobraźnia dziecka może sięgać poza zabezpieczenia.