Biurka dziecięce to jedno z najważniejszych elementów wyposażenie pokoju. Chociaż maluchowi się ono nie przyda, to już cztero-, pięcio- czy sześciolatek będzie bardzo zadowolony ze swojego biurka, przy którym będzie mógł wygodnie usiąść i pisać lub malować. Biurka są dziś nie tylko meblami funkcjonalnymi i praktycznymi, ale również są tak projektowana, iż niejednokrotnie stanowią ozdobę pokoju dziecka.
Pierwsze biurko dla małego dziecka
Może nie każdy o tym wie, lecz pierwszy mebel, który przypomina współczesne biurko został wykonany w XVII wieku dla Ludwika XIV. Mebel ten nazwano wtedy "bureau plat" i to najprawdopodobniej od tej nazwy wzięła się dzisiejsza nazwa biurka. Biurka w czasach Ludwika IV wytwarzano z wysokogatunkowego drewna, np. mahoniu, hebanu czy palisandru i bogato zdobiono intarsjami, złoceniami, srebrem, laką, kością słoniową.
Przez wieku biurka zdecydowanie się zmieniały, a dziś są i praktycznymi i dekoracyjnymi meblami. Co więcej, biurko może mieć dziś nie tylko osoba dorosła, ale i dziecko. To właśnie ten mebel umożliwia małemu człowiekowi wygodne malowanie, pisanie oraz czytanie książek. Przez wieki do głosu doszła coraz wyraźniej ergonomia, a więc takie produkowanie dziecięcych biurek, by te jak najlepiej odpowiadały potrzebom i wygodzie. Dlatego nowoczesne biurka dziecięce mają określoną szerokość i głębokość, całe systemy szuflad i półeczek, a także często profilowane blaty, by korzystanie z nich było jeszcze bardziej komfortowe.
Biurka pojawiają się w pokojach dziecięcych najczęściej wtedy, gdy maluch idzie do pierwszej klasy, a więc ma 6 - 7 lat. Ale biurko można z powodzeniem kupić także znacznie młodszemu dziecku, jeśli to uwielbia plastyczne i kreatywne zabawy. Biurko zdecydowanie przydatne jest w takich sytuacjach. Niezależnie od tego, czy kupujemy mebel dla pięciolatka czy dla siedmiolatka, biurko powinno być jak najlepiej dopasowane do wzrostu dziecka. Wzrost w dziecka w wieku 6 -7 lat to ok. 110-135 cm. Dla dzieci o tym wzroście odpowiednie będzie biurko o wysokości 55 cm. Priorytetem jest to, by dziecko ucząc się lub bawiąc się przy biurku, zawsze zachowywało odpowiednią postawę ciała.
Praktycznie i dekoracyjnie
Kupując biurko dla swojej pociechy nie można zapominać także o innych ważnych kwestiach. W pokoju musimy mieć odpowiednie miejsce na postawienie biurka. Najlepiej jest, by ustawić je równolegle do okna i jak najbliżej niego, ewentualnie bokiem do okna. Jeśli mamy praworęczne dziecko, ustawiamy biurko bokiem lewym, a gdy dziecko jest leworęczne, biurko ustawiamy względem okna bokiem prawym, by dziecko nie zasłaniało sobie światła.
Przy biurku sprawdzi się wygodne, najlepiej obrotowe krzesło. Zawsze warto sprawdzić, czy jest ono regulowane pod względem wysokości. Na biurku powinna znaleźć się funkcjonalna lampka biurkowa, która dobrze oświetli całą przestrzeń. Dziecko siedzące przy biurku powinno mieć zawsze wyprostowane plecy, powinno móc oprzeć całe stopy o podłogę, kolana powinny być ugięte pod kątem prostym, a łokcie stabilnie oparte o biurkowy blat.
A co z dekoracyjnością? Tutaj można zaszaleć, zwłaszcza gdy kupujemy mebel młodszemu dziecku. Biurko z motywem Indian, ufoludków, księżniczek, wesołych zwierząt czy aut wyścigowych nie jest czymś niemożliwym. Wręcz przeciwnie - najlepsi producenci starają się o to, by wzorów było jak najwięcej, bo ciekawy wizualnie mebel wprost do siebie przyciąga i zachęca dziecko do kreatywnie spędzanego czasu przy nim.